Požární sport, sport vzniklý v roce 1937, spojuje atletiku s určitými prvky a úkony z práce hasičů. Je to sport velmi náročný a nezvládne ho každý, pro jeho zvládnutí je nutné spojit rychlost a obratnost, nebát se překážek, ani ohně, ani výšek. Požární sport se skládá ze čtyř disciplín, dvě jsou týmové a dvě individuální.
Požární útok plní 7 členů nebo členek týmu, úkolem týmu je pomocí motorové stříkačky, hadic, proudnic a dalšího nářadí, dopravit vodu do terčů vzdálených 90m (u žen 70m) od připraveného materiálu. Vítězí to družstvo, které úkon splní v nejkratším čase.
Štafetu 4x100m s překážkami plní 4 členové týmu, úkolem je v co nejkratším čase překonat všechny překážky a donést do cíle štafetový kolík, v tomto případě hasičskou proudnici.
Běh na 100m s překážkami je individuální disciplína, ve které závodník 23 metrů od startu překonává 200cm vysokou bariéru (80cm u žen), po jejím překonání sbírá 2 hadice, se kterými běží přes další překážku, kterou je 800cm dlouhá, 18cm široká a 120cm vysoká kladina (80cm u žen). Dalším úkolem je spojení hadic, napojení jedné z nich na armaturu zvanou rozdělovač a nakonec po napojení proudnice proběhnutí cílem.
Nejrychlejší a nejatraktivnější disciplínou požárního sportu je výstup do 4.podlaží (3patra)cvičné věže pomocí hákového žebříku. V této složité a náročné disciplíně, nazývané též desetibojem dohromady, startuje závodník s 8,5kg vážícím hákovým žebříkem ve vzdálenosti 32,25m od cvičné věže. Úkolem závodníka je doběhnout k věži, zavěsit žebřík do okna věže a vystoupat pomocí žebříku co nejrychleji do čtvrtého podlaží.K zvládnutí této královské disciplíny je třeba mnoho odvahy, vůle a pohybové koordinace.